Dünyada En Çok Konuşulan 5 Dil

Dünyada en çok konuşulan diller arasında İngilizce ilk sırada yer alır. Bu sıralama, anadil olmadığı halde konuşulan diller ile ilgilidir. En çok kullanılan ana dil, kalabalık nüfusu nedeniyle Çincedir. Fakat anadili olmadığı halde İngilizce konuşanların sayısı Çince konuşanlardan fazladır. Bu bağlamda, dünya üzerinde en çok konuşulan dil İngilizce, ikinci dil ise Çincedir.

Hindistan’ın farklı kültürü ve spiritüel gelişimi nedeniyle son yıllarda odak noktası haline gelmesinden dolayı en çok konuşulan dillerin üçüncü sırasını Hintçe alır. Amerika’nın güney ve kuzeyine hâkim olan İspanyolca, politik ve kültürel açıdan öne çıkmaya başladığı için en fazla kullanılan diller arasında dördüncü sırada yer alır.

Birçok ülkede okullarının bulunması ve Fransa’nın başka ülkelerdeki baskın tavrı nedeni ile Fransızca dünyada çok konuşulan dillerin beşinci sırasında yer alır. Fakat bu sırayı Arapça ile paylaşır. Arapça da hem nüfus yoğunluğu hem de son yıllarda uluslararası girişimlerini arttırdığı için çok konuşulan diller arasındadır.

İngilizce Neden En Çok Kullanılan Dildir?

Hint – Avrupa dil ailesinde bulunan İngilizcenin, geçmişte İngiltere’nin çok büyük bir coğrafyaya yayılmasından dolayı dünyanın birçok yerine yayıldığı görülür. Günümüze kadar devam eden etkileri ve birçok ülkede yaygın olarak kullanılmasından dolayı İngilizce, küresel bir dil olarak adlandırılır. Dünya dili olarak tanınan İngilizceyi biliyorsanız dünyanın her yerinde kolay bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Günümüzde İngilizce, birçok ülkenin resmi dilidir. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler’in de resmi dilidir. Dünyada bulunan 4 kişiden 1’i İngilizce bilir. Ayrıca, dünya üzerinde depolanan bilgilerin önemli ölçüde İngilizce olarak depolandığı tahmin edilir. Bu dilin bu kadar çok konuşulması özellikle tıp alanında tıbbi çeviri gibi taleplerin çok olmasına neden olur. Ayrıca İngilizce ortak akademik dil de sayıldığından akademik tercüme talepleri de bu dilde çok fazladır.

Çince gibi anadil olarak en çok kullanılan dil olmasa da, global anlamda yaygınlığı, en çok konuşulan dil olmasını sağlar. İngilizce öğrenmesi en kolay dillerin ilk sırasında yer alır. Gramer, konuşma ve yazma bakımından kolay öğrenildiği için gerçekten öğrenmek isteyenler kısa sürede İngilizce konuşmayı ve yazmayı öğrenebilir.

Çince Öğrenmek Kolay Mıdır?

Simgesel alfabelerden oluşan Çince, Çin de bile birçok farklı lehçe ile kullanılır. Bölgelere göre lehçeler değişiklik gösterir. En çok ve yaygın olarak kullanılan lehçe Mandarindir. Mandarin lehçesi Çin’in resmi dilidir. Çin’de iyi eğitim almış olan bir kimse 5000 ila 7000 arası karakter bilir. Çin’de yayınlanan bir gazetenin kolay bir şekilde okunabilmesi için 3000 karakter bilmek gerekir.

Çince konuşmada tonlama çok önemlidir. Bu nedenle bu dili öğrenmek isteyen kişilerin tonlamalara dikkat etmesi gerekir. Çince, öğrenilmesi hem uzun zaman alan hem de zor bir dildir. Çin’in son yıllardaki önemli girişimleri ve büyüyen ekonomisi, kariyer planları yapan kişilerin ilgisini çeker. Bu nedenle, günümüzde, kariyerlerinde fark yaratmak isteyen kişiler öğrenmesi zaman alan Çinceyi öğrenmeye özen gösterir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın