Çince, Korece ve Japonca Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pek çok kişi Çince, Korece ve Japonca dillerini çok fazla birbirine karıştırır. Dillerinin yanı sıra insanlarını da ayırt etmekte zorlananlar bile vardır. Bu ülkelere dair yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler bu birbirinden farklı ülkelerin kültürlerinin de aynı olduğunu düşünür. Oysaki bu ülkeler arasında temel farklılıklar mevcuttur.

Çince simgesel grafiklerden oluşur. Korece’de harfler yan yana değil de, kare şeklinde sıralanarak hece oluşturulur. Japoncada ise fonetik alfabe kullanılır. Fonetik alfabenin temeli, resim karakterlerinden oluşan Kanji alfabesine dayanır. Aslında bu üç dilde de ünlü ünsüz yapıları ve ses tonlamaları farklıdır. Üç dili çok az inceleme veya dinleme fırsatı bulan kişiler, bu diller arasındaki farkı kolay bir şekilde fark edebilir.

Çince Öğrenmek İmkânsız Mıdır?

Teknolojik gelişmeleri ve ekonomisinin büyümesi nedeniyle bütün dünyanın dikkatini çeken Çin’in resmi dili Mandarin lehçesidir. Mandarin lehçesi kısaca Çince olarak adlandırılır. Çince öğrenmek imkânsız değil fakat oldukça zor bir dildir. Alfabe yerine karakter kullanılan Çincenin grameri kolaydır. Yardımcı fiil bulunmayan bu dilde, zaman ve şahıs çekimleri bulunmaz. Bunun yanı sıra ismin halleri ve cinsiyetleri de yoktur.

Çincede sadece bir karakterin bir kelime oluşturması mümkün olduğu gibi birden çok karakterin sadece bir kelime oluşturması da mümkündür. Çin’de ortalama seviyede eğitim almış bir kişinin rahatça gazete okuyabilmesi için en az 3 bin civarında karakter bilmesi gerekir. İyi eğitim almış kişilerin karakter bilgisi 5000 ile 7000 arasındadır. Çinceyi düzgün bir şekilde konuşabilmek için kelimelerin tonlamalarına dikkat etmek gerekir.

Japonca Kolay Öğrenilebilir Mi?

Japonca, resim karakterli fonetik alfabeden oluştuğu için öğrenilmesi zor bir dilmiş gibi görünür. Oysaki Türkçe ile aynı dil ailesine mensup olduğu için Türklerin öğrenmesi kolaydır. Bazı zor yönleri bulunsa da çalışarak üstesinden gelinebilir. Japoncadaki karakterlerin karşılığı harf değil, hece seslerdir. Bu heceler Türkçede olduğu şekilde soldan sağa doğru yazılır. Yüklemi sonda olan Japonca, bu bakımdan da Türkçe ile benzer özelliktedir.

Aynı zamanda yüklemin, özneye göre ek almadığı görülür. Japonca gramer kurallarını öğrenmek kolaydır. Hatta çoğu zaman bu kuralları bildiğiniz hissine kapılabilirsiniz. 3 ay kadar kısa bir süre içerisinde grameri öğrenmeniz mümkündür. Japoncada zor olan kısım kanjilerin ezberidir. Azimli çalışılması durumunda 6 ay gibi bir sürede ezberlenebilir. Yoğun bir şekilde çalışarak ileri seviyede Japonca öğrenmek bir yılınızı alabilir.

Yoğun çalışmaya vakti olmayanlar günde 2 saat çalışarak 1.5 – 2 yıl içinde Japonca öğrenebilir. Öğrenme süresi tamamen öğrenme azmine ve yeteri kadar zaman ayırıp çalışmaya bağlıdır. Birçok kişi Japonca öğrenmeyi puzzle yapmak gibi değerlendirir. Ne kadar çok kanji öğrenirseniz Japoncada o kadar ilerleyebilirsiniz. Japonya’da gazeteler kanji seviyelerine göre satılır. Gazete alan kişiler kendi seviyelerine göre hazırlanan gazeteleri alır. Japonya’nın teknoloji alanında ileride olması açısından Japonca teknik çeviri en aranan hizmetler arasındadır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın