Pivot Tercüme Türü Nedir?

Pek çok alt dala ayrılan sözel tercüme, böylece hayatın hemen her alanında karşımıza bir ihtiyaç olarak çıkabilir. Özellikle iş dünyası için son derece önemli olan sözel tercüme, etkinlik bazlı alt kategorilere ayrıldığından toplantılarda veya görüşmelerde uygun yöntemin seçilmesi son derece önemlidir. Hemen her sektöre, her organizasyona veya her amaca uygun bir sözel tercüme şeklini bulmak mümkün olmakla birlikte pivot tercüme de bahsedilen bu alt dallardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Pivot Tercüme Nasıl Yapılır?

Farklı ülkelerin dahil olduğu global organizasyonlar ve konferans tipi görüşmeler başta olmak üzere, iş dünyasına ilişkin pek çok önemli etkinlikte pivot tercümenin sağladığı avantajların önemi büyüktür. Pivot tercümenin ne anlama geldiğinden genel olarak bahsetmek gerekirse, bu tercüme türünün riyel tercümeyle benzer bir mantığa dayandığı söylenebilir. Bilindiği üzere riyel tercüme pasif dillerin tüm tercümanların genel olarak anlayabileceği aktif dillere dönüştürülmesine dayanır. Pivot tercüme türü ise aynı sistem içinde tek bir kabinin ayrıldığı tercüme olmaktadır.

Evrensel olarak bilinen ve kökeni Fransızcaya dayanan pivot kelimesi, tercüme dünyası için oldukça özgün bir anlam taşır. Sadece tek bir dilin kullanıldığı tercüme türlerinden biri olarak tanınan pivot, bir veya birden fazla tercümanın dahil olduğu durumda ve pasif diller mevcutsa, kabin içinde bilgileri büyük bir titizlikle aktarımını sağlamaktadır. Çok fazla yaygın olmayan pasif dillerin varlığında ise yine diğer kabinlere yapılacak riyel tercüme için pivot gerekebilmektedir.

Pivot Tercümenin Özellikleri

Pasif dillerde uzmanlaşmış tercümanların çalıştığı bir alan olmasıyla riyel tercümeye son derece yakın olan pivot tercüme, tercümanların pasif dilden kendi hedef dillerine çeviri yaptığı ve böylece konuşmacının sözlerini dinleyicilere aktardığı bir yöntemdir.

Çeşitli yabancı ülkelerin dahil olduğu organizasyonlarda sıkça başvurulan bu çeviri türü, her çeviri dalında aynı durum geçerli olsa da tercümanın işine hakim ve yüksek düzeyde profesyonelliğe sahip olmasını zorunlu kılar. Bu alanda çalışmak isteyen tercümanların bu çeviri tekniği üzerine deneyim kazanarak uzmanlaşması ve bahsedilen dil kombinasyonlarına ciddi bir hakimiyetinin olması şarttır. Aksi durumda konuşmacının önem taşıyan herhangi bir sözcük veya cümlesi atlanabilir, anlaşılamayabilir veya yanlış anlaşılabilir, haliyle dinleyici için tüm çeviri hizmeti anlamsızlaşarak zaman kaybına dönüşebilir.

Kendine özgü gereklilikleriyle son derece farklı ve hassas bir çeviri alanı olan pivot tercüme, kendisiyle aynı mantığa dayanan ancak kritik noktalarda ayrılan riyel tercüme gibi titiz ve dikkatli çalışmayı gerektirir. Etkinliklerin amacına ulaşmasında böylesi önem taşıyan bir tercüme alanında en iyi hizmeti almanız için direkt olarak bu alana odaklanan ve kendini bu yönde geliştiren tercümanlara başvurmanız önerilir. Tek dilin kullanıldığı bu çeviri kolu yanlışlıklara, aksamalara ve hatalara neden olabileceği gibi tüm olası risklerin ortadan kaldırıldığı kusursuz bir işleyiş için çeviri tekniği bazında uzmanlık kazanan tercümanları tercih etmenin önemi unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHemen Arayın