Redaksiyon Hizmeti

Yanlışları olan bir metnin doğru şekilde düzenlenmesi ve kusursuz şekilde teslim edilmesi her sektörde talep edilebilecek bir ihtiyaç olabilir. Tam olarak alanı bu olan redaksiyon ise yalnızca dilbilgisi ve imlaya son derece hakim uzmanlarca yapılması gereken bir uygulamadır. Redaksiyon ne demek, redaksiyon nasıl yapılır gibi soruların yanıtının yer aldığımız rehberimizle sizlere yardımcı olmakla kalmıyor, online redaksiyon hizmetlerimizle de sizlere aradığınız güvenilir ve kusursuz içerikleri teslim ediyoruz.

Redaksiyon Ne Demek?

Tam olarak ‘yanlış bir metni doğru haline çevirerek düzeltme’’ anlamına gelen redaksiyon öncelikle bir metnin taslak formunda olsa dahi hazırlanmış olmasını gerektiriyor. Dil bilgisi kuralları dahilinde doğru haline ulaştırılan metinlerde redaksiyon çalışmaları dahilinde pek çok düzenleme ve değişiklik yapılabiliyor ve bu sayede metinler kusursuz bir forma ulaşıyor.

Herhangi bir içeriğin veya eserin imlaya, yazım kurallarına ve dilbilgisine hakim kişilerce düzenlenmiş ve kontrol edilmiş olması, yayın aşaması öncesinde son derece önemlidir. Bu anlamda özellikle akademik redaksiyon hizmetleri son derece yoğun şekilde talep edilmekte, ancak hizmetler redaksiyon nasıl yapılır iyi bilen bir kadro tarafından çok yönlü bir bakış açısı ile verilmelidir. Bu anlamda uygun redaksiyon ücreti kadar ideal kalitede redaksiyon çalışmalarında bulunan bir firmaya da başvurulması gerekmekte, anlamı bozan veya yazım kurallarına aykırı olan tüm detayların düzeltmek üzere müdahale altına alınmasının sağlanması gerekmektedir.

Metin Düzenleme ve Redaksiyon Fakları Nelerdir?

Her ne kadar birbirine son derece yakın iki alan olup pek çok kesişim noktaları mevcut olsa da bazı noktalarda ayrılan metin düzenleme ve redaksiyon hizmetlerinde kişinin hangi kanalla içeriğin düzenlenmesi ve sonrasında yayınlanmasını amaçladığına göre değişiklikler görülmektedir. Örnek vermek gerekirse gazete, dergi gibi basılı yayın araçlarında metin düzenleme ve editörlük üzerine verilen hizmetlerde, yazılmış ve hazırlanmış bir içeriğin imla ve yazım kuralları çerçevesinde düzenlenmesinden sonra, yayınlanacağı basın aracına uygun şekilde, özel olarak yayına hazır hale getirilmesi de gerekir. Ancak akademik redaksiyon gibi özel alt dalları bulunan redaksiyon hizmetlerinde pek çok sektörün çalışmaları düzenlemekte, bunlar bir basın aracına dönüşmese de her dil kuralı bakımından kusursuzlaştırılmaktadır.

Redaksiyon Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Hazırladığı içeriğin düzenlenmesi için talepte bulunacak pek çok kariyer sahibi kişi veya akademik çalışmada bulunan öğrenci için, öncelik redaksiyon ücreti gibi konular merak uyandırmakta, ancak redaksiyon fiyatları üzerinde belirleyici olan pek çok etkenden bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Diller arası çeviriciler, örneğin İngilizce redaksiyon fiyat bakımından değişmekte, kaynak ve hedef dillere veya çeviri sonrası yapılması gerekli görülen düzenlemelere göre fiyatlar belirlenebilmektedir. Online redaksiyon ise yine simultane çeviri veya deşifre hizmetleri gibi dijitalleşen dünyanın gerekleri doğrultusunda son derece ilgi çeken bir diğer hizmet türü olmakta ve basılı redaksiyonlara göre farklı şekilde fiyatlandırılabilmektedir. Düzeltmenlik / editörlük / redaksiyon gibi benzer alanlara hizmet eden çalışmalarda yine fiyat üzerinde son derece önemli bir etmen olan içerik ve metin uzunluğu konusu ise sanıyoruz ki fiyatları en çok etkileyen maddedir.

Siz de tez redaksiyon ücreti gibi merak ettiğiniz konularda bilgi almak, ayrıca metin düzenleme ve redaksiyon hizmetlerimizin detaylarını öğrenmek için Erden Tercüme ekibi ile iletişime geçebilir, metinlerin hatasız versiyonlarını oluşturmamız için bizlere güvenebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Arayın